بیت کوین

بیت کوین چیست؟

بیت کوین (Bitcoin) ترکیبی از کلمات bit (واحد اطلاعات کامپیوتری) و coin (سکه) است یک نوآوری و ایده خلاقانه‌ی اینترنتی است که در طی زمان کوتاهی استقبال فراوانی را به همراه داشته است و در این سال ها تحت تاثیر بحران اقتصادی کشورها قرار نگرفته است و همچنین روند رو به رشد داشته است.

بیت کوین نخستین پول دیجیتالی است که به وسیله اینترنت منتقل می شود وامکان پرداخت‌های بسیار کم هزینه را فراهم می‌کند عملکرد آن مانند ارزهای دیگر مثل دلار و یورو و … می باشد با این تفاوت که پشتوانه دولتی ندارد و خبری از سکه واسکناس های چاپی نیست و برخلاف بقیه پول ها که محدود نیستن بیت کوین محدود است و فقط ۲۱ میلیون بیت کوین به وسیله ماینرها وارد گردش خواهد شد البته می شود آن ها را به واحد های کوچکتر تقسیم کرد که کوچکترین واحدی که می توان bitcoin را تقسیم کرد معادل ۰/۰۰۰۰۰۰۰۰۱ می باشد که به آن ساتوشی می گویند.
تورم روی بیت کوین اثری ندارد به همین دلیل قیمت آن روز به روز در حال افزایش است در واقع اولین ارز غیرمتمرکز دیجیتالی است، که در شروع تولید ارزش آن کمتر از یک سنت و امروز ارزش آن به دلیل  مورد توجه قرار گرفتن و بالا رفتن محبوبیت آن در بازارهای جهانی  به بیش از ۱۵۰۰۰ دلار رسیده است!
شبکه Bitcoin یک شبکه توافقی است و سیستم کنترل کننده متمرکز ندارد و به وسیله هیچ سازمان و نهاد و بانک و کشوری اداره نمی‌شود بلکه از طریق کاربرانش بدون هیچگونه اختیار مرکزی و یا واسطه ای، نیرومند شده است یعنی ما برای انجام تراکنش ها احتیاجی به نهاد های متمرکز مثل بانک یا موسسات دیگر نداریم و بدون هیچ واسطه‌ای، انتقال پول انجام می شود.

مزیت Bitcoin

مزیت این ارز این است که به آسانی تجارت می شود بدون نیاز به بانک و واسطه رد و بدل می شود به همین دلیل هزینه های آن کمتر است حساب کسی مسدود نمی شود و هر موقع از شبانه روز از هر کامپیوتر و موبایل می شود به آن دسترسی پیدا کرد ، هیچ روزی تعطیل نیست. می توان پول را به صورت فوری و با کمترین کارمزد به همه جای دنیا فرستاد، زمان تأیید هر انتقال بیت کوین به طور متوسط ده دقیقه می باشد.

امروزه تعداد شرکت‌های بزرگ و تاجرانی که بیت کوین را پذیرفته اند، روز به روز در حال افزایش است و Bitcoin به یک پول جهانی تبدیل شده است شرکت های بیت کوین در بسیاری از کشور ها تاسیس شده اند. بیت کوین توانایی این را دارد که بهترین منبع ذخیره ارزش باشد، البته از این موضوع نمی توان چشم پوشی کرد که سرمایه گذاری در این قضیه ریسک بالایی دارد قیمت بیت کوین بر اساس عرضه و تقاضا می باشد همان طور که نوسانات رو بالایی دارد میتواند رو به پایین هم نوسان داشته باشد به همین دلیل احتمال مال باختگی در آن وجود دارد، انتقالات در بیت کوین برگشت ناپذیر است و بانک های معتبر دنیا آن را به عنوان واحد پول رایج قبول نکرده اند و هنوز در قانونی بودن آن ابهام وجود دارد.
از بیت کوین برای خرید و فروش داروهای غیر قانونی و انواع سلاح ها و مواد مخدراستفاده می شود بدون اینکه دولتی بر آن نظارت داشته باشد.
طبق آماری مبادلات Bitcoin در ایران روزانه ۲۰۰ بیت کوین به حجم ۲ میلیون دلار می باشد، و تعدادی صرافی آن را خرید و فروش می کنند.
بیت کوین را می توان از طریق فعالیت های استخراج  یا همان ماینینگ به دست آورد که برای انجام این کار نیاز به داشتن کامپیوترهای قدرتمند است ، همچنین از صرافی های زیادی می توان Bitcoin خرید یا با دلار یا یورو یا با بقیه ارزها می توان آن را عوض کرد راه دیگر بدست آوردن بیت کوین دریافت آن به عنوان پول به ازای فروش کالا و خدمات است.

سازنده بیت‌کوین کیست؟

داستان به وجود آمدن بیت کوین پر رمز و راز است برای اولین بار در سال ۲۰۰۹ یک برنامه نویس مرموزکه خود را مردی ۳۶ ساله ژاپنی با نام ساتوشی ناکاموتو معرفی کرده است در اینترنت  اعلام کرد که پس از یک سال توانسته است پولی مجازی را به وجود بیاورد که هیچ کس برایش قانونی نمی گذارد و هیچ بانکی بر آن نظارت ندارد و آن را ذخیره نمی کند،.ناکاموتو ادعا کرد که یک سیستم پرداخت الکتریکی متن باز بدون سرور مرکزی و مستقل ایجاد کرده است و انگیزه خود را از این کار وضعیت فاجعه بار اقتصادی و دزدی های بانکداری برشمرد، هدف او از این کار به وجود آوردن پولی بود که تحت تاثیر دزدی های مالی و سیاست قرار نگیرد.
هویت واقعی این برنامه نویس هنوز مجهول است عده ای معتقدن بیت کوین محصولی از یک گروه برنامه‌نویسی بزرگ است و شخص نیست.

انتقال بیت کوین چگونه است؟

هر شخصی بیت کوین هایش را در کیف پول خود نگهداری می کند. مانند بانکداری اینترنتی هنگامی که شخصی قصد دارد بیت کوین هایش را انتقال دهد شبکه بروزرسانی می شود، آن شخص به وسیله آدرس یا رمز شخصی خود به بیت کوین هایش دسترسی پیدا میکند و از آدرس بیت کوینی آن کم شده و به آدرس Bitcoin شخص گیرنده اضافه می‌شود و امضاء الکترونیکی فرستنده به آن اضافه می شود و توسط معدنچی بیت کوین  تایید می شود و برای همیشه این معامله در شبکه ذخیره می شود. شما می توانید در نرم‌افزار کیف پول الکترونیکی که در اختیار دارید از سوابق نقل و انتقال بیت کوین های خود نگهداری ‌کنید درون شبکه مقدار بیت کوین‌های همه ی آدرس ها ثبت شده است. انتقال بیت در تمام شبکه اطلاع‌رسانی شده و تمام نقاط از آن با خبر می شوند.

در صورت تمایل این مطلب را به اشتراک بگذارید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً سوال امنیتی را پاسخ دهید: *