یک لینک چیست

بک لینک چیست و نحوه ساختن بک لینک های رایگان

بک لینک چیست ؟

بک لینک، به لینک وب سایت شما در سایت های دیگر گفته می‌شود که به دو دسته ی فالو و نوفالو تقسیم می‌شود. (در این باره در ادامه همین موضوع صحبت خواهیم کرد.)
نوع بک لینک در تاثیرگذاری روی نتایج صفحات شما در گوگل موثر است، بک لینک ها می‌توانند به صورت ساده و فقط یک URL باشند (همانند http://desproud.com) و می توانند هدف دارتر باشند و با یک انکرتکست (anchor text) که منظور یک کلمه یا چند کلمه خاصی هست که به یک صفحه شما لینک داده می‌شود. به عنوان مثال اگر کلمه “کارشناس محمد لاری” در سایت های مختلفی به یک صفحه مرتبط در سایت شما لینک داده شود و نسبت به رقابت در این کلمه گوگل صفحه مربوطه شما را در این کلمه به رتبه های بالاتری می‌آورد. حالا هر چقدر این وب سایت هایی که به شما لینک می‌دهند معتبرتر از نگاه گوگل باشند، لینک آن ها اعتبار بیشتری را به آن صفحه می‌دهد. پس تا به اینجا متوجه شدیم که اگر می‌خواهیم در کلمه ای در نتایج جستجو گوگل بالا بیاییم باید بک لینک های مناسبی برای آن صفحه ایجاد شده باشد تا به مرور زمان به رتبه های بهتری دست پیدا کنیم.
نکته ای که اینجا لازم است ذکر شود این است که گوگل نگفته که صاحبان وب سایت ها خودشون بک لینک ایجاد کنند، بلکه بک لینک ها باید توسط سایت های دیگر به صورت طبیعی ایجاد شوند یعنی در صورتی که محتوا و سایت شما قابل قبول باشد، سایت های دیگر داوطلبانه اقدام به معرفی شما می‌کنند. (همچین چیزی را سالیان سال باید صبر کنید تا کمی نتیجه بگیرید!) پس در زمان ایجاد بک لینک دقت کنید که نباید توسط گوگل شناسایی شویم که ما مدیر سایت بک لینک شونده هستیم.

فاکتور های مهم بک لینک که باید بدانید:

فاکتور اول این می‌باشد که شما اگر سعی کنید بک لینک هایی که ایجاد می‌کنید در وب سایت های مرتبط با خود شما باشد این تاثیر خیلی بیشتری دارد نسبت به بک لینک هایی که در وب سایت های نامرتبط با شما می‌باشد.

فاکتور دوم که درباره ی بک لینک حائز اهمیت می‌باشد، ارزش سایتی است که قرار است از آن بک لینک دریافت کنید. بدیهی است تاثیر بک لینک از یک سایت معتبر، بسیار بیشتر از سایتی کم اعتبار است. برای اینکه در این مورد بیشتر بدانید، کمی‌بیشتر همراه طراحان مفتخر باشید تا در ادامه به شما بیشتر درباره راه های تشخیص اعتبار سایت بگوییم.

سومین فاکتور مهم درباره بک لینک، تعداد لینک هایی است که در سایت بک لینک دهنده وجود دارد. اگر تعداد لینک های خروجی یک سایت، از حد مجاز گذر کند، می‌تواند موجبات بی تاثیر شدن بک لینک های آن سایت را فراهم آورد و موجب شود لینک هایی که در سایت خود قرار می‌دهد، از نظر گوگل بی تاثیر شوند و در برخی مواقع اسپم شناسایی شوند و لینک های موجود در آن سایت در صورت بک لینک های مشابه دیگر مورد جریمه الگوریتم پنالتی گوگل شوند.

چهارمین فاکتور بک لینک خوب، این است که در طول زمان ایجاد شود. یعنی بدین شکل که اگر شما روزانه تولید بک لینک می‌کنید با یک میانگین این کار را ادامه دار انجام دهید (زیرا که قرار بر این است که بک لینک ها بصورت طبیعی ایجاد شوند نه توسط مدیر سایت، پس قطعاً سایتی که بصورت طبیعی روزی مثلاً ۵۰ لینک دریافت می‌کند امکان ندارد در یک هفته هیچ لینکی دریافت نکند!) خرید بک لینک به تعداد بالا و به صورت یک جا، ریسک خیلی بالایی دارد زیرا گوگل بررسی می‌کند که این سایت میانگین روزی ۵۰ لینک دریافت می‌کرد به چه شکلی در یک روز ۵۰۰ وب سایت به این سایت با کلمات مشخصی لینک دادند؟ پس حتماً این سایت، بک لینک خریداری کرده است. تازه اگر خیلی خوش شانس باشید و این مورد را متوجه نشود به محض اینکه شما بک لینک های خریداری شده خود را تمدید نکنید در یک روز حجم زیادی از بک لینک هایتان حذف می‌شود و باز هم گوگل پی می‌برد که حتماً بک لینک ها پولی بوده که در یک زمان مشخص این مقدار بک لینکش را از دست داده است! بک لینک خوب از نظر گوگل، بک لینکی می‌باشد که در طول زمان انجام شود و تعداد بک لینک های سایت به مرور زیاد شود. به همین منظور کسانی که قصد دارند سایت شما را به صفحات برتر بیاورند، فرآیند لینک سازی را در بازه زمانی مشخصی انجام می‌دهند تا بتوانند بیشترین بازدهی را تجربه کنند.

بک لینک فالو و نوفالو چیست؟ (Dofollow / Nofollow)

بک لینک ها در اولین دسته بندی ، به دو دسته فالو و نوفالو تقسیم می‌شوند:

۱- بک لینک فالو: بک لینک فالو که با نام دوفالو نیز شناخته می‌شود، از نظر گوگل می‌توانند در سایت مقصد تاثیر گذار باشند. این تاثیر، می‌تواند مفید و یا مضر باشد. اگر سایت مقصد شما، دارای ارزش بالایی باشد، در صورتی که لینک آن را به صورت فالو قرار دهید، می‌تواند بر روی رتبه آن سایت تاثیر گذار باشد و در صورتی که سایت مقصد، مطالب نامناسب، کپی و … در سایت خود قرار دهد، به سایت شما امتیاز منفی داده می‌شود.
در بک لینک های فالو وقتی شما از یک وب سایت دیگر بک لینک فالو دریافت کنید، زمانی که خزنده گوگل در آن وب سایت در حال خزیدن است به لینک شما بر می‌خورد که وقتی فالو باشد خزنده از سایت مبدا به سایت مقصد (سایت شما) مراجعه می‌کند و صفحات شما را ایندکس می‌کند. همینطور برای گوگل اهمیت دارد که سایت های دیگر شما را به صورت فالو لینک کرده باشند.

۲- بک لینک نوفالو: عمده استفاده بک لینک نوفالو در شبکه های اجتماعی، کامنت ها و انجمن ها می‌باشد. تاثیر بک لینک نوفالو، نسبت به فالو بسیار کمتر است ولی این حرف بدین منظور نیست که بک لینک نوفالو اهمیتی ندارد بلکه اهمیت آن در موتور های جستجو مانند گوگل همانند فیدبک مشترکان آن سایت است اما به طور مستقیم از سایتی که لینک شما در آن قرار گرفته است، تاثیری نخواهید گرفت.

نکته: در صورتی که تعداد بک لینک های فالو و نوفالو سایت شما ، تعادل نداشته باشند ، گوگل به سایت شما مشکوک خواهد شد و ممکن است سایت شما را جریمه کند. پس توجه داشته باشید که بک لینک های مفید، بک لینک هایی هستند که هر دو نوع بک لینک را در خود گنجانده باشند.

با یک مثال شاید بهتر متوجه منظور بک لینک های فالو و نوفالو شوید: فرض کنید شما به یکی از معتبرترین ساعت فروش های بازار مراجعه می‌کنید و ساعت مورد نظر خودتان را در آن مغازه پیدا نمی‌کنید، از مغازه دار می‌پرسید که بجز شما دیگه چه شخصی اینجا ساعت می‌فروشه؟
جواب مغازه دار به دو شکل می‌تواند باشد:
الف) مغازه X هم ساعت فروش هست، کارشون بسیار عالیست و من تضمین می‌کنم با خیال راحت برو و ازش خرید کن.
ب) مغازه X هم ساعت فروش هست، ولی نمیدونم کارش چجوریه، اگر خواستی یه سر بهشون بزن!
در مورد جواب الف دقیقاً شخصی که شما بهش اعتماد دارید، از اعتبار خودش داره برای مغازه X خرج می‌کنه و تضمین میده که کارشون درسته و با خیال راحت ازش خرید کنید. این میشه دقیقاً لینک هایی که بصورت دوفالو هستند.
در مورد جواب ب شخصی که شما بهش اعتماد دارید، داره مغازه X ای را معرف می‌کنه اما تضمینی نمی‌دهد و انتخاب با خودت هست من تایید نمی‌کنم که حتماً کارش درسته! این هم دقیقاً میشه لینک های نوفالویی که وجود دارند.

راه های ساختن بک لینک

 • وبلاگ ها
  شما می‌توانید با ایجاد وبلاگ های مختلف در سرویس دهنده های مختلف، پست های خود را با لینک درون آنها قرار دهید. وبلاگ ها از دید گوگل بسیار مثبت هستند زیرا که گوگل، وبلاگ ها را تولیدکننده محتوا می‌داند.
 • تالارهای گفتمان (انجمن ها)
  شما می‌توانید در تالارهای گفتمان سایت ها عضو شوید و درون امضای خود بک لینک های خود را قرار دهید و حتی در تاپیک های مرتبط با موضوع تالار مطالب ارسال کنید و درون مطالب به صفحات دلخواه خود لینک دهید.
 • دایرکتوری ها
  یکسری وب سایت ها هستند که بصورت دایرکتوری می‌باشند و سایت های دیگران را معرفی می‌کنند. اگر خواستید در این دایرکتوری ها ثبت کنید خیلی دقت کنید که گوگل در حال حاضر دید زیاد خوبی روی این دایرکتوری ها بجز برخی از آن ها نداره! (انتخاب با خود شماست)
 • کامنت ها (نظرات)
  در خیلی از وب سایت ها و وبلاگ ها شما امکان ارسال نظر دارید و اکثراً هم از شما نام و وب سایت شما را می‌خواهند می‌توایند در آنجا بک لینک ایجاد کنید.
 • شبکه های اجتماعی
  شما می‌توانید در شبکه های اجتماعی عضو شوید و لینک های صفحات خود را در آنجا به اشتراک قرار دهید. گوگل پلاس را هم فراموش نکنید که چون برای خود گوگل هست، بیشتر اهمیت بهش میده.
 • وب سایت های درج آگهی
  خیلی از وب سایت ها هستند که بصورت رایگان آگهی های شما را درج می‌کنند، چی از این بهتر پس یک لینک هم از این وب سایت ها بگیرید.
 • وب سایت های سرویس دهی
  مثلاً سایت آپارات شما می‌توانید عضو شوید و در بخش نام سایت، آدرس سایت خود را وارد کنید یا خیلی از وب سایت های دیگری که امکان آپلود ویدئو یا صدا را می‌دهند شما می‌توانید در پروفایل خود لینک سایتتون را قرار دهید. این وب سایت ها معمولاً دارای اعتبار خوبی هستند پس به این راحتی از این سایت ها هم نگذرید.
 • سایت هایی با پسوند gov یا edu و حتی ac
  سایت هایی با این پسوندها از اعتبار فوق العاده بالایی در نزد گوگل برخوردا هستند و بی شک بسیار تاثیرگذار هستند، خیلی از این وب سایت ها امکان کامنت دهی دارند یا برخی از آنها تالارگفتمان دارند. برای پیدا کردن این وب سایت ها زمان خرج کنید و مطمئن باشید که ارزشش را دارد.
  یک راهنمایی هم از طرف ما در گوگل سرچ کنید: site:.edu “leave a comment”
 • پست میهمان
  برخی از سایت ها به کاربران خود این امکان را می‌دهند که به عنوان میهمان درون سایت مطلب ارسال کنند و در صورتی که مورد تایید مدیر سایت قرار گیرد، آن مطلب منتشر می‌شود. مطلب را همراه با لینک های خود ارسال کنید.

ارزش سایت ها:

سایت های بسیار زیادی برای کنترل میزان ارزش سایت وجود دارند، اما یکی از همه گیر ترین آنها سایت MOZ می‌باشد البته آمار این وب سایت رسمی نمی‌باشد ولی خیلی نزدیک به گوگل هست و با دو رتبه ای که به وب سایت ها می‌دهد می‌توانید تجزیه و تحلیل مناسبی داشته باشید، این سایت برای هر سایتی یک دامین آتوریتی می‌دهد که میزان اعتبار دامنه سایت را مشخص می‌کند و یک پیج آتوریتی می‌دهد که میزان اعتبار هر صفحه از سایت را مشخص می‌کند. پس خیلی خوب هست که بک لینک های شما در صفحات پر ارزش آن سایت قرار داشته باشد تا کم ارزش!

امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد، در صورتی که هرگونه سوالی داشتید می‌توانید از بخش نظرات مطرح نمایید تا ما به شما پاسخ دهیم. اگر هم مشاوره در امور سئو سایت خود را داشتید می‌توانید با محمد لاری در ارتباط باشید.

در صورت تمایل این مطلب را به اشتراک بگذارید

6دیدگاه برای“بک لینک چیست و نحوه ساختن بک لینک های رایگان

  1. محمد لاری

   سلام
   خواهش میکنم، موفق باشید

  1. محمد لاری

   سلام
   سپاس از لطف شما

 1.   ثبت نام تیزهوشان مراغه دی ۱۷, ۱۳۹۶ در۱۶:۲۳

  سلام وقت بخیر مطالب سایتون خیلی جذابه ممنون

  1. محمد لاری

   سلام
   ممنون، خواهش میکنم

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً سوال امنیتی را پاسخ دهید: *