ریچ اسنیپت

ریچ اسنیپت (Rich Snippets) چیست؟

هنگامی که در گوگل کلمه خاصی را جست و جو می‌کنید، در میان سایت ها مشاهده می‌کنید که بعضاً برخی نتایج علاوه بر عنوان صفحه و توضیحات متنی، اطلاعات دیگری نیز نمایش داده شده است. مثلا گاهی امتیازات یا همان ستاره ها را مشاهده می‌کنید، به جای لینک مطلب، دسته بندی و … را می‌بینید.
کار ریچ اسنیپت، ایجاد چنین تفاوت هایی است که اشاره کردیم. در ادامه بیشتر به معرفی ریچ اسنیپت خواهیم پرداخت.

ریچ اسنیپت چیست؟
ریچ اسنیپت، یک کد HTML می‌باشد که توسط آن قادر خواهید بود محتواهای خود را برای موتورهای جست و جو دسته‌بندی کنید و اطلاعات سایت خود را نشانه گذاری کنید و درک موضوع را برای موتورهای جست و جو از جمله گوگل راحت تر کنید. استفاده از ریچ اسنیپت، فقط برای درک بهتر موتورهای جست و جو نیست و علاوه بر آن، موجب می‌شود تا اطلاعات کامل تر و بهتری از صفحه شما در صفحه نتایج به کاربر نمایش داده شود. به عنوان مثال، در عکس زیر می‌توانید مشاهده کنید که Rating کاربران از مطلب به نمایش گذاشته شده است و موجب آن شده است که علاوه بر دادن اطلاعات بیشتر به کاربر، مطلب بیشتر نیز به چشم بیاید. (نحوه استفاده از آن در ادامه مطلب توضیح داده خواهد شد.)

ریچ اسنیپت امتیاز

انواع مختلف ریچ اسنیپت

BreadCrumbs
توسط این نوع ریچ اسنیپت که به شما توضیح خواهیم داد، قادر هستید تا در قسمت لینک سایت یا همان URL، دسته بندی مطلب خود را به نمایش بگذارید تا به عنوان مثال اگر نامی مشابه در دو دسته مختلف وجود داشتند، کاربر بتواند متوجه شود که آیا صفحه شما مورد نیازش هست یا خیر. این کار موجب می‌شود که کاربرانی که به سایت شما مراجعه می‌کنند، آن چیزی را مشاهده کنند که مورد نیازشان بوده است.

ریچ اسنیپت دسته بندی

اشخاص
حتما تا به حال به دنبال مطلبی گشته اید و در نتایج، مشاهده کرده اید که عکس پروفایل نویسنده مطلب، در زیر URL قرار گرفته است. این کار نیز با استفاده از ریچ اسنیپت قابل انجام است و موجب زیبایی می‌شود. در کنار عکس پروفایل شخص، حتی اطلاعاتی مانند نام وی، نحوه تماس و… نیز قابل نمایش است.

ریچ اسنیپت اشخاص

نقد و بررسی
این نوع ریچ اسنیپت تا حدود مشابه Rating می‌باشد و توسط آن قادر هستید نام شخصی که موضوعی را نقد و بررسی کرده است را به نمایش بگذارید و در کنار نام وی نیز، امتیازی که کاربران داده اند نیز قابل مشاهده می‌باشد. عمده‌ی استفاده این نوع ریچ اسنیپت، در وبسایت های فیلم و نقد و بررسی موبایل/کامپیوتر و … است.

ریچ اسنیپت نقد و بررسی

شرکت ها و سازمان های بزرگ و معروف
اگر به عنوان مثال کلمه‌ی Apple را در گوگل جست و جو کنید، مشاهده می‌کنید که اطلاعاتی مانند موقعیت جغرافیایی، نام تجاری و … برایتان در جعبه ای نمایش داده می‌شود. انجام این کار توسط ریچ اسنیپت قابل انجام است و بسیار کار زیبایی است. البته به انجام رساندن آن نیز چندان آسان نیست.

ریچ اسنیپت شرکت

محصولات
استفاده از ریچ اسنیپت برای نمایش عکس محصولات از کارهای هوشمندانه ای است که بسیار می‌تواند موجب این شود که کاربران وارد سایت شما شوند و محصول موجود را خریداری کنند چراکه پیش از ورود به سایت، عکس محصول را مشاهده کرده اند و مطابق چیزی بوده است که نیاز داشتند. ریچ اسنیپت می‌تواند برای همه چیز به شما کمک کند، حتی فروش محصولات.

ریچ اسنیپت محصول

دستورالعمل
بسیاری از کاربران حوصله و زمان برای خواندن مطالب طولانی را ندارند. توسط ریچ اسنیپت، قادر هستید تا در قسمت توضیحات صفحه‌تان که در گوگل نمایش داده می‌شود، راه کوتاه شده ای معرفی کنید و موجب رضایت فرد مذکور شوید. این نوع ریچ اسنیپت، معمولا برای سایت های آموزشی (مخصوصاً در حوزه موبایل و کامپیوتر) و سایت های آموزش پخت و پز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ریچ اسنیپت غذا

محتواهای ویدئویی
ریچ اسنیپت برای مطالب ویدئویی، باعث می‌شود تا کاربر پیش از ورود به سایت، مدت زمان ویدئو، زمان ارسال ویدئو، سازنده ویدئو و اطلاعات این چنینی را مشاهده کند.

ریچ اسنیپت ویدئو

رویدادها
اگر قرار است اتفاق خاصی در روز های پیش رو و یا زمان معنی بیافتد، می‌توانید به راحتی توسط ریچ اسنیپت، این پیشامدها را در قالب لیستی در گوگل نمایش دهید. به عنوان مثال اگر کار شما فروش بلیط کنسرت باشد، می‌توانید زمان شروع خرید بلیط، زمان اتمام فروش بلیط و قیمت بلیط را به وضوح نمایش دهید تا کاربران وارد سایت شوند و خریداری کنند.

ریچ اسنیپت رویدادها

موسیقی
در گوگل شما قادر خواهید بود تا موسیقی ها را وارد کنید، زمان آن را نمایش داده و نام خواننده موسیقی را نیز وارد کنید. بدین صورت حتی اگر دو خواننده آهنگ هایی با نام مشابه خوانده باشند، موجب می‌شود که کاربر بتواند خواننده اثر را مشاهده کنند و موسیقی مورد نظر خود را خریداری (یا دانلود) کند.

ریچ اسنیپت موسیقی

موجود بودن محصول در انبار
بسیاری از سایت های فروشگاهی، محصولی را تمام می‌کنند و کاربر قصد خرید آن را دارد. کاربر وارد سایت می‌شود و توضیحات محصول را می‌خواند و هنگامی که تصمیم به سفارش دادن می‌گیرد، مشاهده می‌کند که این محصول در انبار موجود نیست. توسط ریچ اسنیپت، قادر خواهید بود در صفحه نتایج گوگل، به کاربر نمایش دهید که محصول شما موجود است یا به اتمام رسیده شده است. به این صورت، در زمان کاربران صرفه جویی خواهد شد.

ریچ اسنیپت موجودی

چگونگی استفاده از ریچ اسنیپت در صفحات HTML
بهتر است تا در صفحات سایت خود از ریچ اسنیپت استفاده کنید که در موتور های جست و جو بهتر نمایش داده شوند ولی لزومی ندارد که تمامی صفحات از ریچ اسنیپت استفاده کنند. هم چنین نشانه گذاری برای مطالب پنهان که در تگ div قرار داشته باشند امکان پذیر نمی‌باشد. بهتر است سعی کنید حداقل در صفحات مهم و اصلی سایتتان از ریچ اسنیپت استفاده کنید.

نشانه گذاری داده ها به طور کلی به سه دسته تقسیم می شوند که عبارت است از:
Itemtype: این دسته برای این است که نشان دهد، داده شما چه چیزی است (به عنوان مثال، محصول، نقد و بررسی یا …)
Itemprop: این دسته نیز نمایش دهنده اطلاعاتی از داده مانند نام و آدرس سایت است.
Itemscope: نشان دهنده آن است که کد HTML موجود در تگ div، درباره چه موضوعی است.
بعنوان مثال اگر بخواهید از ریچ اسنیپت برای صفحه ای استفاده کنید که موضوع آن موسیقی است، باید مانند کد زیر در صفحات اچ تی ام ال خود استفاده کنید.

کد ریچ اسنیپت موسیقی

استفاده از ریچ اسنیپت برای کسانی که کدنویسی نکرده اند کمی پیچیدگی دارد ولی با تمرین، مشکل حل خواهد شد. فقط کافیست به مراحل کار دقت کافی داشته باشید.

چگونگی استفاده از ریچ اسنیپت در وردپرس
اگر سایت شما توسط سیستم مدیریت محتوای وردپرس راه اندازی شده است، کارتان برای استفاده از ریچ اسنیپت، چند برابر ساده تر از کسی است که از صفحات HTML استفاده می‌کند چراکه پلاگین هایی از جمله All In One Schema.org Rich Snippets وجود دارد که انجام این کار را بسیار آسان خواهد کرد.

اگر از سیستم مدیریت محتواهای دیگری هم استفاده می‌کنید با یک جست و جو در اینترنت احتمالاً پلاگین مربوطه برای آن مدیریت محتوا هم وجود خواهد داشت.

در صورت تمایل این مطلب را به اشتراک بگذارید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً سوال امنیتی را پاسخ دهید: *