گوگل وب مستر

معرفی گوگل وب مستر تولز

گوگل وب مستر تولز یکی از نام هایی است که تقریبا هیچ وبمستری نیست که با آن آشنایی نداشته باشد. این سرویس، یکی از سرویس های تحت وب گوگل می‌باشد که توسط آن، کاربران قادر به معرفی سایت خود به گوگل و ثبت آن هستند. همچنین توسط این سرویس، گوگل مشکلات کلی سایت (از نظر گوگل) را به شما اعلام می‌کند و نحوه حل مشکل را هم به شما می‌گوید، در برخی موارد شما پس از حل مشکل باید آن را از طریق این پنل به گوگل اعلام کنید تا خطای مطرح شده، از سوی گوگل بازبینی شده و در صورت برطرف شدن، آن را از لیست خطاهای سایت شما حذف کند.

نحوه ثبت سایت در گوگل وب مستر تولز

برای این کار، ابتدا وارد آدرس Google Webmasters شوید و با اکانت Gmail خود وارد شوید.
بر روی گزینه‌ی Add Propertyکلیک کنید.

اضافه کردن سایت به وب مستر

در باکس باز شده، آدرس وب سایت خود را بزنید و روی دکمه Add کلیک کنید.
(دقت کنید اگر سایت شما برای مثال همراه با www بالا می‌آید، همراه با www آدرس را وارد کنید و اگر بدون www بالا می‌آید، بدون www آدرس سایت را وارد کنید. اگر وب سایت شما دارای گواهینامه SSL می‌باشد، در آدرس از https استفاده نمایید.)

اضافه کردن سایت به وب مستر

پس از تایید اینکه سایت در اختیار شماست (توسط آپلود یک فایل در هاست سایتتان و یا قرار دادن کد HTML در قالب)، در پنل وبمستر تولز شما قرار خواهد گرفت و قادر به رفع هرچه بهتر مشکلات سایتتان برای موارد حائز اهمیت برای گوگل خواهید بود.

مدیریت Sitemap

یکی از اصلی ترین مسائل و اساسی ترین موضوعات در سئو، موضوع نقشه سایت است که توسط آن، صفحات جدید سایت شما به گوگل معرفی می‌شوند و صفحات جدیدتان ایندکس خواهند شد. توسط پنل شما در گوگل وبمستر تولز، قادر هستید نقشه سایت سایت خود را معرفی کنید، در نتیجه ربات های گوگل نقشه سایت شما را بررسی خواهند کرد و صفحات جدید شما ایندکس می‌شوند. اگر با این موضوع آشنایی زیادی ندارید، میتوانید مقاله نقشه سایت ما را مطالعه کنید.
هم چنین توسط بخش Sitemap موجود در پنل شما، امکانات جالب دیگری نیز در اختیار شما قرار خواهد گرفت از جمله بررسی نقشه سایت و تعداد لینک های موجود در آن و….؛ نقشه سایت شما ممکن است در آدرس دیگری و در فایل دیگری از سایت شما قرار داشته باشد، در نتیجه تنها راه معرفی این نقشه سایت به گوگل، از طریق وبمستر تولز می‌باشد.

بررسی دسترسی ربات ها

یکی از نگرانی های اصلی در مورد ربات گوگل، این است که آیا ربات های گوگل قادر به دسترسی به سایت شما هستند یا خیر. ممکن است این دسترسی ها به دلایل متفاوتی از ربات ها گرفته شده باشد. برای این که کنترل کنید که آیا دسترسی به سایت شما برایشان ممکن است یا خیر، بهترین راه کنترل از طریق بخش crawler access از پنل وبمستر تولز شما می‌باشد و نگران معتبر بودن نتیجه نخواهید بود چراکه خود گوگل این نتایج را برای شما به نمایش گذاشته است.

استفاده از گوگل وب مستر تولز بسیار خوب و مفید فایده خواهد بود و امکاناتی که در این مقاله اشاره کردیم، تنها بخش کوچکی از بخش های این سرویس بوده است. بخش های بسیار مهیج تر و جذاب تری نیز در این پنل وجود دارند مانند کلمات پر جست و جو، بک لینک ها به سایت شما، کلمات کلیدی، درخواست مجدد از خزنده گوگل برای بازبینی صفحه، حذف صفحه ای از نتایج جستجو گوگل و بسیاری امکانات دیگر که در آینده سعی می‌کنیم هر بخش را بصورت کامل و مجزا به شما عزیزان توضیح دهیم.

در صورت تمایل این مطلب را به اشتراک بگذارید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً سوال امنیتی را پاسخ دهید: *