محتوا نویسی

تاثیر محتوا در سئو سایت

تاثیر محتوا در سئو سایت یکی از مهم ترین فاکتورهای سئو می‌باشد. شاید در راستای مباحث آموزش سئو مطالب زیادی درباره اینکه محتوای سایت تاثیر بسیار زیادی در بحث سئو سایت دارد، خوانده باشید و احتمالاً با جمله ای که در این باره زیاد ذکر می‌شود روبرو شده باشید: “محتوا پادشاه است” اما در این مقاله سعی بر این است که کمی متفاوت‌تر با تاثیر محتوا در سئو سایت و شیوه صحیح تولید محتوا آشنا شویم.

شاید برخلاف خیلی از همکاران که عقیده دارند محتوا باید هم تعدادش بیشتر باشه (زود به زود سایت آپدیت شود) هم خیلی پُربار و سنگین (پر از واژه) باشد، بنده کمی مخالف این موضوع هستم…
با این جمله آموزش خودم رو شروع کنم که “اصل سئو این نیست که ما برای گوگل کار کنیم تا از ما راضی باشد!، هدف رضایتمندی بیشتر کاربران سایت است.”
شما در زمان تولید یک محتوا بهتر است خودتان را جای مخاطب سایت قرار بدهید و ببینید که چه معیارهایی باعث رضایت شما از این مقاله، آموزش و یا هر چیزه دیگری می‌شود.

اگر مطلبی که قبلاً در وب سایت دیگری دیده اید آیا باز هم در وب سایت دیگر ببینید، خواهید خواند؟ مسلماً نمی‌خوانید پس حتماً کپی نکردن از سایت های دیگر را رعایت کنید. الگوریتم های گوگل انقدر پیشرفته هستند که به راحتی متوجه متن کپی شده شما شوند. حتی اگر محتوا را با تغییراتی قرار دهید! این بد نیست که شما از محتوایی نکته ای بردارید و در محتوای خودتان استفاده کنید اما کپی هرگز!

در تولید محتوا بیهوده‌نویسی نکنید! درسته زیاد شنیدید که هرچه مقاله طولانی تر باشد بهتر است اما قرار نیست برای پُربار شدن محتوا سایتمون، الکی تولید محتوا کنیم. اگر کمی فکر کنید می‌بینید که واقعاً هیچ چیزی را نمیشه با یکی دو خط به طور کامل توصیف کرد، شما باید سعی کنید اطلاعات درست، دقیق، موردنیاز را درباره موضوع مربوطه به کاربر ارائه دهید. هرچقدر این اطلاعات را منظم تر و با کیفیت تر بنویسید، کاربر بیشتر جذب مقاله شما می‌شود به عنوان مثال الان خیلی از کاربران ایرانی برای خرید کالای دیجیتال حتی قبل از جستجو در گوگل، وارد سایت دیجی کالا می‌شوند و آنجا محصول خودشان را مورد بررسی قرار می‌دهند و اطلاعاتی که به آن نیاز دارند را به طور کامل به دست می‌آورند. دلیل این کار چیست؟ خیلی واضح است؛ سایتی مثل دیجی کالا انقدر منظم و کامل محتوا را قرار داده است که کاربر به خواسته‌ی خود می‌رسد. یا حتی اگر شما در زمینه آموزش های مربوط به زبان برنامه نویسی جستجو کنید مشاهده می‌کنید اکثر سایت هایی که در رتبه بالا نتایج گوگل هستند انقدر محتوا را با کیفیت و منظم قرار داده اند که شما دیگر نیازی به رفتن به سایت های دیگر نتایج جستجو ندارید. بگذارید یک مثال دیگر برای شما بزنم تا بیشتر منظور بنده را متوجه شوید؛ فرض کنید برای اولین بار آهنگ یک خواننده جدیدی را گوش می‌کنید، اگر این آهنگ از نظر شما ضعیف باشد و زمانی که این خواننده آهنگ جدید دیگری بدهد تقریباً میشه گفت اکثراً دیگه حتی آهنگ را دانلود هم نمی‌کنند که یکبار گوش کنند! ولی اگر از اولین آهنگی که از آن خواننده گوش کردید و خوشتان آمده است باعث می‌شود دفعه بعدی هم آهنگ جدیدش را گوش کنید و اگر این خواننده همینطور با کیفیت به کارش ادامه دهد، شما هم قطعاً یکی از طرفداران آهنگ های این خواننده خواهید شد. حالا در تولید محتوا هم همینطور، امروزه کاربران اینترنتی باهوش عمل می‌کنند و اگر محتوا شما را کلیشه ای یا غیرمفید بدانند از سایت شما خارج می‌شوند و به دنبال سایت بهتری می‌گردند ولی اگر محتوا شما بسیار مفید باشد و واقعاً کاربر را به نیازش برساند شک نکنید که مقالات دیگر شما را هم دنبال می‌کنند.
در ضمن تمیزنویسی را هم رعایت کنید، سعی نکنید کل محتوا را پشت سره هم بنویسید. دقیقاً عین دوران تحصیل که سعی می‌کردیم با دو خودکار بنویسیم و تیترها را جوری بنویسیم که متوجه شویم، در محتوانویسی هم این نکات نگارشی را رعایت کنید تا کاربرپسندتر باشد.

تولید محتوا
تولید محتوا

سعی کنید در بین متن های خود از عکس هم استفاده کنید (دقیقاً همین کاری که بنده در بالای این خط انجام دادم) تا کمی خواندن مطالب برای کاربر اذیت کننده نشود.

تیتر پست یا محتوا
اولاً سعی کنید تیتر پست شما بیشتر از ۶۰ کاراکتر نشود.
دوماً تیتر پست یکی از اصلی ترین فاکتور های سئو محتوا مربوطه می‌باشد پس سعی کنید با دقت آن را پُر کنید. خیلی ساده بخوام عرض کنم اینکه اگر خودتان دنبال همچین مقاله ای بودید، چه متنی را جستجو می‌کردید؟ سعی کنید بدین شکل تیتر پست را قرار دهید که کلمه کلیدی محتوا تولید شده هم درون آن باشد.

Description یا توضیحات
در این بخش سعی کنید در یک الی دو خط یک توضیح مفید از مقاله خود را قرار دهید و از متن درون مقاله کپی نکنید.
نیازی نیست شما برای فریب گوگل، این بخش را پر از کلمات کلیدی کنید چرا که طبق گفته Matt Cutts (برنامه نویس گوگل)، گوگل از این بخش برای معیار بالا آوردن در نتایج خود استفاده نمی‌کند و این بخش فقط کمک می‌کند که شما با توضیح مناسب درباره محتوا خود باعث کلیک بیشتر از طرف کاربران جستجوکننده شوید. پس این بخش هم مهم است.

URL
سعی کنید URL های محتوای خود را به انگلیسی تولید کنید. (نه اینکه فارسی ضرر داره اینطور نیست ولی انگلیسی یکسری ملاک های خوبی داره که علاوه بر بین المللی بودن و مرتب بودن لینک، در زمان های تولید بک لینک هم در برخی مواقع که کاراکتر محدود است به کار می‌آید.)
چقدر عالی می‌شود که در تولید لینک URL محتوای خود از کلمه کلیدی محتوا هم درونش استفاده شود مثلاً برای آدرس محتوایی با نام “آموزش سئو” بهتر است از کلمات “seo-learning” استفاده شود.

کلمات کلیدی (برای گوگل مهم نیست!)
خب خیلی وقت است که کلمات کلیدی برای گوگل دیگر اهمیتی نداره ولی شاید برای دیگر موتورهای جستجو هنوز قابل اهمیت باشد. (پس روش تمرکز نکنید!)
بهتر است از کلمات کلیدی برای دسته بندی محتواهای سایت استفاده شود و بیشتر از چندتا هم در هر محتوا استفاده نشود، همینطور مطابق با کلمات موضوعات سایت هم ساخته نشود. برای مثال فرض کنید شما دارای سایت موزیک هستید اگر هر زمانی که “محسن یگانه” آهنگ جدیدی خواند و آنرا شما درون سایت خود قرار دادید از کلمه کلیدی “محسن یگانه” در پست آن آهنگ استفاده کنید این باعث می‌شود در صفحه کلمه کلیدی “محسن یگانه” آرشیوی از آهنگ های این خواننده در سایت شما جمع آوری شود و البته بعداً می‌توانید کاری کنید که ارزش این صفحه هم بالا ببرید تا در نتایج جستجو قرار گیرد.
تکرار میکنم از کلمات کلیدی زیاد استفاده نکنید که منسوخ شد!

کلمات کلیدی
کلمات کلیدی

در صفحات محتوای خود از آیکون های شبکه های اجتماعی برای به اشتراک‌گذاری آن محتوا استفاده کنید، شاید شخصی از محتوایی که شما قرار دادید خوشش آمد و خواست آن را در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی برای دیگر دوستانش قرار دهد، جای اینکه بگیم هرکسی خوشش آمد خودش بره مطلب رو در صفحه شخصیش قرار بده (که اکثراً دیگه در این حد لطف نمی‌کنند!) با تعبیه این بخش باعث می‌شویم تنها با چند کلیک مطلب ما در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته شود. (دقت کنید این به نفع ماست، پس انجام بدهید.)

در آخر باید عرض کنم که سعی کنید اگر محتوای شما منبعی داره آن را درج کنید این کار هم از لحاظ اخلاقی کار پسندیده‌ای است و هم از لحاظ اعتبار به آن مقاله موثر است.
همانطور که در اول این مقاله عرض کردم همیشه خودتان را در جایگاه کاربر سایتتان قرار دهید؛ اگر مقاله ای را بخوانید و در انتهای آن منبع (هرچقدر موثق تر باشد، بهتر) داشته باشد باعث اطمینان بیشتر شما به آن مقاله خواهد شد. برای گوگل هم این قضیه حُسن به حساب می‌آید و اگر شما در مقاله خود منابع را از سایت های معتبر درج کنید (همراه با لینک) گوگل اعتبار بیشتری به مقاله شما خواهد داد.

امیدوارم با این مطالبی که عرض کردم کمکی به شما کرده باشم، تمامی محتوای بالا از تجربیات و تحقیق های خودم (محمد لاری) بود و اگر سوالی بود ‌می‌توانید در بخش کامنت ها مطرح کنید یا با من در تماس باشید.

در صورت تمایل این مطلب را به اشتراک بگذارید

4دیدگاه برای“تاثیر محتوا در سئو سایت

 1. سایت بسیار خوبی دارید .
  با تشکر فراوان از شما

  1. محمد لاری

   سلام
   ممنون از لطف شما

 2. مطالب مفید و ارزشمند بود

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً سوال امنیتی را پاسخ دهید: *