AMP Google

AMP گوگل چیست؟ فریم ورک نسخه موبایل سایت ها

گوگل AMP یکی از پروژه های گوگل می‌باشد که تمرکز بر روی ورژن موبایل سایت شما دارد. اهمیت ورژن موبایل برای هر وب سایت، روز به روز در حال بیشتر شدن است و به زودی یکی از مهم ترین فاکتورها برای گوگل خواهد بود (هرچند که در حال حاظر نیز حائز اهمیت است و یک برتری نسبت به رقبا محسوب می‌شود).
AMP که مخفف Accelerated Mobile Pages است، به سرعت وبسایت شما برای موبایل ها نیز کمک می‌کند تا برای کاربرانی که از موبایل برای مشاهده سایت استفاده می‌کنند، امکان Load هرچه سریع تر صفحات سایت شما ممکن شود و یکی از مناظری که گوگل به سایت شما نگاه می‌کند بر اساس سرعت بارگذاری صفحات شماست.

چگونه باید متوجه شد که یک سایت ورژن موبایل دارد یا خیر؟
برای این منظور، نیاز به انجام کار چندان سختی نیست. برای اینکه متوجه شوید یک سایت، چقدر از قوانین پروژه گوگل AMP پیروی می‌کند، کافیست با موبایل خود در گوگل، آن سایت را جستجو کنید. در نتایج جستجو در میان توضیحات سایت و تیتر آن (در کنار لینک قابل مشاهده در گوگل)، علامت AMP را به وضوح می‌توانید مشاهده کنید.

چگونه باید تشخیص داد که در ورژن موبایل سایت قرار دارد یا معمولی؟
بهترین راه تشخیص این موضوع، دقت به لوگو اعلام شده برای گوگل AMP در نتایج گوگل می‌باشد ولی اگر به این موضوع توجه نداشتید، می‌توانید به آدرس سایتی که در آن قرار دارید دقت کنید. اگر در ورژن موبایل باشید، لینک سایتی که در آن قرار دارید، گوگل می‌باشد و اگر در ورژن معمولی سایت باشید، لینک از خود سایت خواهد بود.

چگونه سایتی که ورژن موبایل دارد را با ورژن معمولی مشاهده کنیم؟
این موضوع، برای سیستم عامل های مختلف موبایل ها متفاوت است.
در سیستم عامل iOS: برای سایتی که از گوگل AMP پیروی می‌کند و ورژن موبایل برایتان به نمایش می‌گذارد، از لیست پایین صفحه در سافاری اپل، گزینه Share که با مربعی نشان داده می‌شود که نشانه‌گری از آن به سمت بالا خارج می‌شود را انتخاب کنید. از بین ۲ ردیف لیست موجود، در اواخر لیست پایین، شاهد Request Desktop Site خواهید بود که با کلیک بر روی آن قادر خواهید بود به ورژن معمولی سایت دسترسی داشته باشید.
در سیستم عامل اندروید: در مرورگر کروم خود، بر روی ۳ نقطه بالا سمت راست کلیک کنید و از میان گزینه‌ های موجود، Request Desktop Site را انتخاب کنید تا به ورژن معمولی منتقل شوید.

چگونه باید ورژن موبایل سایت را ساخت؟
برای رعایت قوانین گوگل AMP و ساختن ورژن موبایل هر سایتی، باید با سازنده قالب سایت در تماس باشید تا برای شما، این کار را انجام دهد. البته برخی سئوکاران نیز این کار را برایتان با اخذ هزینه انجام خواهند داد. موضوعی که حائز اهمیت است، داشتن ورژن موبایل است، حال چه توسط سئوکار شما ساخته شده باشد و چه توسط طراح قالبتان.
همینطور اگر سایت شما برای مثال وردپرس باشد، افزونه هایی برای AMP در مخزن افزونه های وردپرس موجود است که می‌توانید آنها را نصب کنید و AMP سایت خود را فعال سازی نمایید.

در صورت تمایل این مطلب را به اشتراک بگذارید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً سوال امنیتی را پاسخ دهید: *